Ak uvažujete nad podlahovým vykurovaním, nasledujúce riadky vám pomôžu zorientovať sa v tejto téme najmä po technickej stránke. Bližšie sa pozrieme na skladbu podlahy, ktorá je určená na podlahové vykurovanie. V tejto oblasti platí jedno zásadné pravidlo a síce, že čím viac tepelnej izolácie použijeme tým lepšie pre celkový efekt. Týmto dosiahneme väčší tepelný odpor a výkon kúrenia udržíme na maximálnej možnej úrovni. Predstavme si teda jednotlivé vrstvy a začnime proti smeru toku tepla, teda smerom zhora nadol.
Podlahové vykurovanie a jeho vrstvy
Pri nášľapnej vrstve podlahového vykurovania by sme mali kalkulovať s hrúbkou cca 10mm. Ak sa však rozhodnete pre masívnejšiu podlahu, je potrebné zohľadniť reálnu hrúbku. V prípade, že konkrétnu podlahu ešte nemáte zvolenú, odporúčame kalkulovať vo všeobecnosti s hrúbkou 15mm. Z pohľadu prieniku tepla je najideálnejšia keramická dlažba, za najhorší typ podlahy je v tejto oblasti považovaná plávajúca podlaha s použitím penovej podložky. Dávame do pozornosti skutočnosť, že pod pojmom plávajúca podlaha možno v oblasti stavebníctva chápať drevo i laminát. Napríklad drevené parkety spájané lepom vykazujú lepší prienik tepla ako laminát.
Zhora druhou vrstvou podlahového vykurovania je roznášacia vrstva, ktorá je tiež nazývaná cementovým poterom. Normovaná hrúbka tohto poteru je na úrovni 65mm. Poter okrem iného plní aj funkciu dorovnania prípadných nerovností. Upravovať preto hrúbku podľa vlastného uváženia sa neodporúča, v opačnom prípade by totižto v niektorých miestach nemuselo byť krytie dostatočné. Ak viete, že nemáte požadovanú výšku na cementový poter, je možné ho vymeniť za anhydritový. Pri ňom platí, že minimálna hrúbka krytia by mala byť 35mm, čím by mal byť spomínaný problém s výškou https://eshop.unihobby.cz/stavba-podlahy/6473c/ podlahového vykurovania vyriešený.
Ďalšou vrstvou je následne systémová doska, ktorých drvivá väčšina je dostupná v hrúbke 30mm. Plní funkciu akéhosi rozvádzača trubiek s teplom, ktoré sú v nej uložené. Ak sa použitiu tejto dosky chcete vyhnúť, je možné ju nahradiť stavebným polystyrénom EPS určeným pre podlahové systémy. Tento polystyrén musí odolať minimálnemu zaťaženiu 100kPa. Podlahové vykurovanie má v najspodnejšej vrstve umiestnenú prídavnú tepelnú izoláciu. Pripomíname pravidlo z úvodu článku, že čím viac izolácie, tým lepšie pre výsledný efekt.
Mnoho ďalších zaujímavých informácií nájdete na internetovej stránke http://vykurovanie24.sk/.