Prvé príznaky hrdze hruškovej môžete pozorovať na jar alebo začiatkom leta (najčastejšie v priebehu júna až júla ).Na listoch sa najprv objavia oranžovo hnedé škvrny. Spočiatku sa nachádzajú len na hornej časti listov. Ak chorobu nezačnete riešiť, postupne sa na ich spondej strane začnú objavovať malé výrastky, pripomínajúce drobné kvaple.
Ak sa vám podarilo hrdzu identifikovať, prichádza na rad jej odstránenie.Všetko záleží najmä od štádia postihnutia. Pokiaľ sa nachádza len na niekoľkých listoch či konárikoch, šance na uzdravenie stromu sú vysoké. Pokiaľ si chorobu všimnete až v pokročilom štádiu, treba sa pokúsiť urobiť všetko potrebné, no istotu nemáte.
Najúčinnejším a samozrejme i najvyužívanejším spôsobom odstraňovania hrdze hruškovej, je chemický postrek. V záhradníckych potrebách nájdete mnohé produkty, konečný výber je len na vás. Postrek je potrebné aplikovať viacnásobne, ideálne aj preventívne, a to skoro na jar.
Hrdza hrušková sa dá zvládnuť aj bez chémie, avšak tento spôsob vám nezaručuje stopercentný pozitívny výsledok. Oplatí sa však zariskovať, a to najmä vtedy, ak postihnutie nie je extrémne rozsiahle. Najprv dôkladne odstráňte všetky postihnuté časti stromčeka. Hovoríme o listoch, poprípade i stonkách. Ak budete na tieto účely využívať nožnice, nôž, či iné záhradnícke pomôcky, nezabudnite na ich dôkladnú dezinfekciu ihneď potom, ako svoju prácu ukončíte. Inak by si mohli hrdzu preniesť aj na iné stromy vo vašej záhrade.
Otrhané listy a stonky nikdy nevyhadzujte do kompostu.Nenechávajte ich ani ležať voľne na záhrade. Všetko dôkladne spáľte a popol ideálne zahrabte alebo odneste čo najďalej od vašej záhrady. Následne stromček pozorujte. Ak sa škvrny objavia opäť, môžete sa pokúsiť ďalej otrhávať postihnuté časti. Pokiaľ tento postup nepomôže, musíte bohužiaľ siahnuť po chemickom postreku.