Aj bez školy môže byť šikovný
Pomerne každý zamestnavatel hľadá zamestnávateľa ktorý je vyučený v odbore na danú pracovnú pozíciu. Možno má dostatočne skúsenosti , no nie vždy je tento človek sto percente pripravený. Samozrejme že nechcem nikoho uraziť , chcem len povedať že aj taký čo nemá dostatočnú školu , môže mať lepšie skúsenosti a znalosti.
Neposudzjute podľa vzhľadu
V minulosti som počul že zamestnávateľ odmietol uchádzača o zamestnanie len preto , lebo nevyzerá ako modelka. Nikdy by ste nemali posudzovať podľa vzhľadu , ale podľa toho aké znalosti o zručnosti na pozíciu.
Spätná odozva
Ak uchádzač príde na pracovný pohovor mali by ste mu oznámiť či je vhodným alebo nie je vhodným uchádzačom na pracovnú pozíciu. Pokiaľ mu poviete že mu zavoláte, mali by ste to v skutočnosti aj urobiť. Práve Vaša firma si robí vizitku pred ľuďmi . Veď viete ako to býva. Ten povie tomu , ten ďalšiemu a týmto spôsobom môžete prísť aj o meno firmi. Taktiež by ste mali odpovedať na e-mailové správy. Uchádzač si dal námahu , vypracovať životopis, motivačný list, či iné dokumenty , a zaslúži si vedieť či ho pozvete na osobný pohovor.
Nechajte uchádzača rozprávať
Je dobré keď o svojom novom zamestnancovi viete všetko hneď na začiatku. Takto sa môžete vyhnúť budúcim komplikáciám ktoré by mohli v budúcnosti nastať. Poprípade sa ho spýtajte na všetko čo potrebujete vedieť.
NeVyberajte pridlho
Ak hľadáte niekoho koho potrebujete ihneď , mali by ste sa aj tak rozhodnúť. Čím dlhšie to budete naťahovať , tým viac problémov môžu nastať vo vašej firme.
Zaučenie , nie je problém
Nový zamestnanec , by mal vedieť všetky informácie hneď na začiatku. Mali by ste ho 100 percentné zaškolit, aby bol pripravený vykonávať svoju prácu. Neustále sa ho pýtajte či všetko rozumie , a či pochopil všetko čo od neho požadujete.