Určite ste počuli o prípadoch, kedy vo svete, ale aj u nás kriminálnici našli svoje obete prostredníctvom sociálnych sietí. Presne toto je dôvod, prečo je nutné si dávať pozor a nebrať ochranu na ľahkú váhu. Nemali by ste o sebe zverejniť príliš mnoho informácií.
Žiadnou raritou nie sú ani prípady, kedy sa rodina pochválila fotografiami zo slnečnej destinácie, a to sa stalo živnou pôdou pre zlodejov, ktorí využili neprítomnosť rodiny vo svojom dome a vykradli ich. Najmenej zodpovednými osobami na sociálnych sieťach sú deti. Tie sú schopné o sebe prezradiť všetko. Práve to využívajú zločinci a pedofili. Tí sa tvária ako kamaráti a rovesníci svojho objektu a postupne si získavajú ich dôveru a náklonnosť. Deti sú rizikovou skupinou, pretože si neuvedomujú, aké veľké je riziko.
Čo by mali robiť rodičia?
Vysvetlite im, že všetky informácie na sociálnych sieťach sú verejne prístupné a vidí ich množstvo ľudí. Mnohokrát sú to aj ľudia, ktorí natrafia na váš profil náhodne a neskôr vás môžu začať obťažovať. To, čo sa raz objaví na internete, sa len ťažko z neho odstráni. Vyskúšajte konverzovať so svojimi deťmi o tom, čo robíte na internete a vzájomne si vymieňajte informácie.
Skúste si nainštalovať softvér, ktorý bude monitorovať aktivitu vášho počítača, aby ste mali prehľad o tom, čo vyhľadávajú vaše deti na internete. Ozrejmite deťom, že by sa nemali stretávať s niekým koho poznajú len vďaka sociálnym sieťam, tobôž nie bez vášho vedomia.
Upozornite deti na to, že na internete sa môžu šíriť rôzne vírusy, ktoré môžu poškodiť počítač a šíria sa odkazmi, ktoré sú zdieľané v profiloch. Deti majú často tendenciu súperiť medzi sebou, kto má viac priateľov. Snažte sa tomu zamedziť a uistite sa, že v priateľoch majú len tých ľudí, ktorých skutočne poznajú. Pri každej podozrivej osobe sa pýtajte, o koho ide a či s danou osobou sú v kontakte.